Kirsten og Johs. Nielsen

Ansøgere til medaljer i krigene 1864 i Lunde Herred

2 Anders Andersen 19 maj 1831 Norup Norup Husmand Væver
3 Anders Andersen 16 juli 1838 Egense Norup Husmand
4 Anders Eriksen Andersen 11 februar 1838 Lunde Lunde Husmand
5 Christen Andersen 27 juli 1831 Lumby Lumby Husmand steenhugger
6 Hans Andersen 22 november 1833 Hals Hofmansgave Arbejdsmand Norup
7 Hans Andersen 16 maj 1838 Stige Lumby Arbejdsmand
8 Lars Andersen 9 marts 1835 Ørritslev By Otterup Husmand
9 Ove Andersen 1 januar 1833 Lumby Lumby Tømmer
10 Peder Andersen 21 november 1838 Hesum Skeby Indsidder
11 Peder Andersen 31 marts 1842 Lunde Glavendrup Teglmester
12 Rasmus Andersen 20 september 1840 Allesø Odense Husmand
13 Søren Andersen 20 maj 1830 Ørslev Lunde Træskomand
14 Peder Hansen 6 september 1830 Emmelev Mark Hjadstrup Husejer
15 Anders Bendtsen 18 maj 1838 Allesø Odense Boelsmand
16 Anders Bendtsen 20 november 1838 Allesø Odense Gaardmand
17 Peder Christian Bendtsen 16 juni 1841 Allesøe Allesø Landmand
18 Morten Christensen 9 januar 1835 Anderup Lumbt Sadelmager
19 Niels Christensen 26 mai 1831 Ørritslev By Otterup Landmand
20 Niels Christian Christensen 6 februar 1834 Anderuphus Lumby Husmand
21 Niels Frederik Christensen 13 nov 1838 Hesum Skeby Indsidder
22 Anders Christiansen 11 oktober 1832 Ølund By Skeby Landmand
23 Anders Chritiansen 1 december 1838 Østrup Mark Klintebjerg Husmand
24 Hans Peter Christiansen 5 december 1833 Egense Mark Norup Husmand
25 Johannes Christiansen 4 april 1836 Ørritslev By Otterup Husmand
26 Knud Christiansen 22 juli 1835 Hjadstrup Emmelev Husmand
27 Rasmus Christiansen 14 november 1834 Otterup Mark Otterup Husmand
28 Jørgen Hendriksen Dalboe 18 september 1835 Dagstrup Østrup Tjenestekarl
29 Jens Peter Ebbesen 29 november 1841 Egense By Norup Landmand
30 Jeppe Ebbesen 5 marts 1840 Øster Egense Norup Husmand
31 Rasmus Ebbesen 17 marts 1838 Otterup Mark Otterup Gaardmand
32 Niels Eriksen 21 juni 1840 Hjorslev Otterup Gaardmand
33 Niels Hansen Eskelund 10 marts 1836 Østrup By Østrup Husmand
34 Peder Frederiksen 29 frbruar 1839 Stige By Odense Landmand
35 Harald Wiggo Emil Hald 25 februar 1840 Lumby Odense Præstegaards forvalter
36 Rasmus Nielsen 12 januar 1833 Hjadstrup Hjadstrup Gaardbestryrer
37 Anders Hansen 26 februar 1834 Østrup Dagstrup Arbejdsmand
38 Anders Hansen 9 oktober 1841 Østrup Lunde Høker
39 Hans Hansen 22 maj 1831 Hesum Skeby Husmand
40 Hans Hansen 6 september 1833 Lunde Lunde Arbejdsmand
41 Hans Hansen 7 feb 1835 Lumby Lumby Husmand
42 Hans Hansen 6 september 1835 Stige Lumby Husmand
43 Hans Hansen 13 februar 1840 Lumby Lumby Husmand Bødker
44 Hans Peder Hansen 30 juni 1841 Hjadstrup Emmelev Husmand
45 Johan Frederik Hansen 7 april 1835 Fremmelev Lunde Gaardmand
46 Jørgen Hansen 19 oktober 1834 Hjadstrup Hjadstrup Husmand
47 Lars Hansen 15 juni 1833 Stige Odense Husmand
48 Mads Hansen 4 maj 1839 Lunde Lunde Skrædder
49 Mads Jørgen Hansen 1 december 1834 Lumby Lumby Husmand
50 Niels Hansen 11 juni 1830 Srige Lumby Arbejdsmand
51 Niels Hansen 27 december 1831 Lumby Anderup Husmand
52 Niels Hansen 27 juli 1833 Lumby Lumby Tømmermand
53 Niels Hansen 28 marts 1835 Hjadstrup Emmelev Husmand
54 Rasmus Hansen 23 september 1831 Allesø Allesø Boelsmand
55 Rasmus Hansen 19 feb 1836 Norup By Norup Husmand
56 Rasmus Hansen 30 april 1839 Lumby Lumby Gaardmand
57 Rasmus Christian Hansen 16 december 1841 Hasmark Norup Husmand på Hasmark Mark
58 Ole Hansen 11 maj 1831 Enemærket Otterup Husmand
59 Christen Henriksen 30 april 1829 Lumby Taarup Lumby Husmand
60 Jesper Christensen Høier 27 oktober 1835 Hauge By, Lumby Lumby Husmand
61 Niels Peder Jacobsen 11 december 1834 Lumby Lumby Husmand
62 Anders Jensen Halgaard 22 december 1833 Hjadstrup Hjadstrup Husmand
63 Hans Jensen 14 august 1837 Otterup Otterup Væver Gjerskov
64 Hans Andreas Jensen 7 marts 1834 Enemark Østrup Lunde Husmand
65 Hans Christian Jensen 22 oktober 1838 Skeby Otterup Husmand
66 Hans Christian Jensen 25 oktober 1839 Lumby Lumby Husmand
67 Jens Peder Jensen 16 februar 1841 Allesø Odense Møller
68 Mathias Jensen 7 maj 1834 Taastrup Lunde Gaardmand
69 Niels Jensen 28 december 1836 Allesø Odense Indsidder
70 Rasmus Jensen 25 februar 1836 Halvgaard Otterup Husmand
71 Rasmus Jensen 13 maj 1840 Hasmark Norup Arbejdsmand
72 Hans Jeppesen 15 oktober 1838 Andreup Lunde Landmand
73 Rasmus Jeppesen 23 august 1836 Egense By Norup Gaardmand
74 Rasmus Pedersen 12 Februar 1837 Lumby Lumby Landmand
75 Johan Jochumsen 25 oktober 1835 Ørritslev Mark Skeby Indsidder
76 Jens Johansen Barnehøi 16 april 1832 Hofmansgave Norup
Kudsk Ads. Her. Etatsraad Hofman Bang
77 Jens Johansen 20 august 1837 Dalby Lunde Slagter
78 Peder Jokomsen 23 august 1836 Østrup Østrup Husmand
79 Anders Chr. Jørgensen 28 januar 1837 Lunby Lumby Landmand
80 Christian Jørgensen 30 juni 1840 Hasmark Norup Gaardbestyrer
81 Hans Jørgensen 15 marts 1830 Fremmelev Lunde Arbejdsmand
82 Hans Jørgensen 9 marts 1831 Fremmelev Lunde Husmand
83 Hans Jørgensen 24 juni 1835 Lumby Lumby Møllebygger Husmand
84 Hans Jørgensen 24 marts 1836 Hauge By, Lumby Snedker Husmand
85 Hans Jørgensen 25 apri 1840 Allesø Allesø Husmand
86 Hans Christian Jørgensen 22 februar 1840 Stige Lumby Landmand
87 Hans Peder Jørgensen 8 marts 1838 Hasmark Norup Gaardmand
88 Lars Jørgensen 8 september 1832 Thaarup Lumby Gaardmand
89 Lars Jørgensen 10 juli 1833 Lumby Maskinbygger Husmand
90 Lars Jørgensen 20 oktober 1834 Daugstrup Østrup Smed
91 Lars Jørgensen 15 marts 1835 Hjadstrup Hjadstrup Indsidder
92 Mads Jørgensen 4 april 1832 Hofmansgave Norup Tjenestekarl
93 Niels Jørgensen 27 juni 1836 Egense By Norup Husmand
94 Ole Jørgensen 8 februar 1839 Baagø Skeby Boelsmand
95 Peder Jørgensen 12 april 1831 Allesøe Allesø Husmans og Væver
96 Rasmus Jørgensen 19 august 1836 Egense By Norup Smed
97 Rasmus Jørgensen 5 marts 1830 Skamby Norup Husmand
98 Rasmus Jørgensen 14 januar 1831 Lumby Lumby Husmand
99 Anders Christen Knudsen 25 april 1840 Klintebjerg Skeby Husmand
100 Hans Knudsen 25 juli 1834 Ørritslev Mark Skeby Husmand
101 Jens Knudsen 25 oktober 1834 Stige Lumby Arbejdsmand
102 Jørgen Knudsen 2 september 1834 Hasmark By Norup Hestehavehuus
103 Knud Knudsen 29 august 1829 Lumby Lumby Husmand og Hjulmand
104 Knud Knudsen 11 juli 1838 Norup Norup Gaardbestyrer
105 Lars Knudsen 10 maj 1838 Lunde Mark Lunde Husmand
106 Peder Knudsen 17 oktober 1834 Gerskov Mark Skeby Indsidder
107 Peder Pedersen Knudsen 5 januar 1833 Allesø Allesø Husmand og snedker
108 Christian Larsen 15 november 1842 Egense By Norup Husmand
109 Jeppe Larsen 6 marts 1838 Allesø Allesø Boelsmand
110 Johan Larsen 25 maj 1828 Hasmark Norup Murer og Arbejdsmand
111 Knud Larsen 23 januar 1834 Hessum By Skeby Gaardmand
112 Knud Larsen 12 august 1838 Dagstrup Mark Østrup Indsidder
113 Kristen Larsen 31 marts 1839 Otterup Mark Otterup Arbejdsmand
114 Lars Larsen 30 september 1833 Daugstrup Østrup Husmand og væver
115 Mads Larsen 7 september 1833 Otterup Otterup Husmand
116 Mads Larsen 16 november 1840 Hasmark Norup Gaarsmand
117 Niels Larsen 16 juni 1834 Otterup Otterup Husmand
118 Peder Larsen 2 december 1830 Østrup Østrup Arbejdsmand
119 Peder Larsen 13 juni 1834 Otterup Otterup
hos Skrædder Rasmus Nielsen i Otterup
120 Peder Christian Larsen 14 maj 1839 Allesø Allesø Husmand
121 Rasmus Larsen 30 marts 1831 Ølund By Skeby Gaardmand
122 Rasmus Larsen 3 juni 1835 Allesø Allesø Husmand
123 Søren Larsen 6 november 1835 Beldringe Lunde Husmand
124 Christian Hansen Linddal 1 februar 1836 Hjadstrup Hjadstrup Murer
125 Mathias Peter Lundgren 19 april 1832 Østrup Østrup Skomager
126 Christen Madsen 21 november 1832 Stige Lumby Gaardmand
127 Christen Madsen 1 november 1835 Andrup By Lumby Husmand arbejdsmand
128 Hans Madsen 8 april 1837 Hjadstrup Hjadstrup Husejer
129 Hans Madsen 16 april 1840 Allesø Allesø Indsidder arbejdsmand
130 Niels Madsen 2 januar 1839 Ørritslev Otterup Husejer
131 Niels Madsen 12 april 1840 Stige Lumby Bådfører
132 Rasmus Madsen 29 december 1836 Lumby Lumby Husmand
133 Rasmus Mathiasen 16 februar 1837 Ørritslev Mark
Arbejder på Klintebjerg Saltfabrik
134 Jørgen Mikkelsen 21 januar 1836 Hasmark Norup Gaardmand
135 Rasmus Mikkelsen 22 marts 1831 Fremmelev Lunde Gaardejer
136 Rasmus Mikkelsen 21 marts 1836 Stige Lumby Landmand
137 Knud Rasmussen 15 september 1836 Østrup Østrup Husmand
138 Andreas Hansen 15 december 1834 Østrup Vangaard Arbejdsmand
139 Jørgen Mortensen 12 december 1837 Kappendrup Hjadstrup Handelsmand
140 Carl Møller 20 maj 1841 Klintebjerg Skeby Farver
141 Andreas Nielsen, Lillelund 16 marts 1833 Otterup Lillelund Husmand
142 Anders Nielsen 14 april 1839 Ørritslev Otterup Sogn Tjenestekarl
143 Andreas Nielsen 8 maj 1837 Ølund By Skeby Husmand
144 Christen Nielsen 26 juni 1831 Stige Lumby Husmand
145 Christen Nielsen 29 juli 1838 Lumby Lumby Smed
146 Gustav Nielsen 14 november 1840 Skelsbæk Norup Maler
147 Hans Nielsen 3 august 1831 Allesø Allesø Boelsmand
148 Hans Nielsen 23 februar 1836 Allesø Allesø Husmand og Smed
149 Jens Nielsen 24 december 1835 Hjadstrup Hjadstrup Murersvend
150 Jørgen Nielsen 28 marts 1837 Otterup Otterup Skrædder
151 Jørgen Mathias Nielsen 18 januar 1835 Allesø Allesø Gaardmand
152 Knud Nielsen 21 januar 1837 Hjadstrup Emmelev Mark
Landpostbud mellem Odense og Otterup
153 Knud Nielsen 15 februar 1837 Hjadstrup Bladstrup Huusejer
154 Morten Nielsen 31 maj 1831 Allesø Allesø Husmand
155 Niels Nielsen 21 august 1840 Østrupgaard Gods Skeby Skytte
156 Peder Nielsen 4 september 1837 Lindø Skeby Husmand
157 Peder Nielsen 14 september 1837 Norup By Norup Bødker
158 Rasmus Nielsen 24 februar 1832 Beldringe Lunde Husmand
159 Jørgen Nielsen 18 januar 1830 Klintebjerg Skeby Murer
160 Jørgen Olsen 26 januar 1837 Gjerskov Skeby Arbejdsmand
161 Lars Olsen 4 juli 1841 Vester Lunde Lunde Sognefoged gaardmand
162 Mathias Olsen 1 juni 1831 Bladstrup Hjadstrup Tjenestekarl
163 Morten Olsen 15 maj 1833 Ørritslev Skeby Gaardejer
164 Rasmus Olsen 24 september 1841 Lumby Lumby Tjenestekarl
165 Anders Christian Pedersen 7 februar 1841 Stige Lumby Rugbrøds bager
166 Christian Pedersen 4 maj 1841 Østrup Østrup Murer Husmand
167 Hans Peter Pedersen 6 august 1839 Otterup Mark Otterup Husmand
168 Jacob Pedersen 26 maj 1831 Otterup By Otterup Husmand
169 Jens Pedersen 26 september 1829 Stige Lumby Sømand
170 Jens Pedersen 11 juli 1837 Vester Lunde Lunde Tømrer svend
171 Jesper Pedersen 30 marts 1840 Hasmark Norup Huusmand
172 Lars Carlsen Pedersen 7 april 1838 Bladstrup Hjadstrup Landmand
173 Peder Pedersen 23 maj 1840 Norup Mark Norup Skrædder
174 Hendrik Pedersen 23 januar 1839 Anderup Mark Lumby Murer
175 Rasmus Pedersen 17 januar 1834 Østrup Mark Østrup Landmand
176 Rasmus Pedersen 20 marts 1834 Stige Lumby Skibstømmer
177 Rasmus Pedersen 26 juin 1836 Veser Lunde Lunde Snedker
178 Rasmus Larsen Pedersen 9 april 1832 Stige Lumby Skibstømmer
179 Niels Poulsen 15 juli 1839 Egense Mark Norup Husmand
180 Carl Christian Rasmussen 9 august 1840 Taarup Mark Lumby Væver
181 Hans Rasmussen 26 november 1835 Allesø Allesø Boelsmand
182 Hans Peter Rasmussen 16 april 1838 Hasmark Mark Norup Gaardejer
183 Jens Rasmussen 11 juni 1836 Otterup By Otterup Huusmand
184 Johan Rasmussen 18 november 1841 Lunde By Lunde Landmand
185 Lars Rasmussen 4 maj 1834 Slige Lumby Væver
186 Lars Rasmussen 1 juli 1836 Glaundrup By Lunde Teglbrænder
187 Mads Rasmussen 3 oktober 1839 Østrup By Østrup Gaardejer
188 Niels Rasmussen 28 juli 1833 Hjadstrup By Hjadstrup Tjenestekarl
189 Niels Rasmussen 29 juli1836 Klintebjerg Skeby Træskomand
190 Niels Christian Rasmussen 8 april 1841 Dagstrup Mark Østrup Steenhugge
191 Peder Rasmussen 22 september 1833 Stige By Lumby Murermester
192 Peder Rasmussen 6 febrruar 1837 Lumby Lumby Huusmand
193 Rasmus Jens Rasmussen 27 august 1838 Ørritslev Skeby Lamdmand
194 Anders Hansen 17 november 1839 Stige Lumby Tjenestekarl
195 Christian Simonsen 11 januar 1841 Nislev Mølle Lunde Avlskarl
196 Jens Simonsen 27 juni 1833 Taarup Mark Lumby Arbejdsmand
197 Rasmus Simonsen 24 april 1841 Egense Mark Norup Landmand
198 Peder Steffensen 16 marts 1832 Egense Mark Norup Husmand Bederslev
199 Hans Christian Peder Storm 9 september 1838 Kronborghus Lunde Arbejdsmand Vejstruo
200 Niels Vilhelm Stysvig 26 oktober 1833 Øster Lunde Lunde Husmand
201 Hans Christian Sørensen 18 marts 1839 Ølund By Skeby Husmand
202 Jørgen Thomassen 10 februar 1836 Allesø Allesø Huusmand
203 Rasmus Hansen Toftegaard 5 maj 1838 Emmelev Mark Hjadstrup Huusmand
204 Christen Hansen Toftegaard 18 juni 1841 Gjerup By Hjadstrup Tømmermester
205 Mathias Bruun Thane 24 juni 1836 Norup By Norup Maler
206 Jeppe Christensen Vittborg 29 oktober 1835 Hjadstrup sletten Hjadstrup Farver
207 Julius Volther 15 april 1831 Hjorslev Otterup Skomager
                 
                 
                 
                 
                 

Besøgende

Vi har 39 gæster og ingen medlemmer online